Kepçe kulak nedir? Bebeklerde kepçe kulak neden olur? Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir? Bebeklerde kepçe kulak için ameliyat şart mıdır? Bebeklerde kepçe kulak düzeltme yolları nelerdir? Bebeklerde kepçe kulak nasıl önlenebilir? Bebeklerde meydana gelen kepçe kulak kendiliğinden düzelebilir mi? Bebeklerde kepçe kulak bant kullanımı nasıl olmalıdır? Bebeklerde kepçe kulak bantları nereden temin edilebilir?

Kepçe kulak, özellikle bebeklerde sıkça rastlanan durumlardan biridir. Kepçe kulağa sahip olmak aslında şekil bozukluğu olmamakla birlikte sık rastlanmaktadır. Kepçe kulak durumunun bebeklerde erken tedavi edilmediği zaman ilerleyen yaşlarda psikolojik sorunlara neden olduğu gözlemlenmektedir. Peki, bebeklerde kepçe kulak nasıl olur ve kepçe kulak nasıl düzelir?

Video: Çocukta “kepçe kulak” problemi

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde meydana gelmiş olan kepçe kulak tedavisi için kulak, burun, boğaza gitmek gerekmektedir. Burada otoplasti yöntemi ile kulakta yer alan şekil bozukluğunun giderilebileceği ön görülmektedir. Bu sayede kulak doğal bir görünüme sahip olur. Operasyon ile yeni kulak kepçesi oluşturulmaktadır.

Bebeklerde kepçe kulak tedavisi yapılabilmesi için kulaktaki sorunun seviyesi büyük önem arz etmektedir. Kulakta bulunan sorunun seviyesine göre ameliyat ortalama olarak 45 ile 60 dakika arasında sürmektedir.

Burada ameliyat yapılırken dikkat edilen noktalar şu şekildedir:

  • Kulak yapısının nasıl olduğu
  • Cerrahın kullandığı teknik
  • Kulağın hangi tarafında işlem yapılacağı

Gibi durumlar göz önünde bulundurularak kişinin kulak ameliyat şekli belirlenmektedir. Estetik operasyonlar sayesinde kulak kıkırdakları olması gerektiği boyuta getirilmektedir. Ayrıca kulaktaki kepçelik düzeltilerek kulak kıkırdağı geriye doğru çekilmektedir. Kulak kepçesi ameliyatından sonra ise yaklaşık 1 veya 2 hafta oyunca kulak kısmına zarar gelmemesi için özel bantlar takılmaktadır. Ameliyat sırasında oluşan kesikler genel olarak kulağın arka kısmında yer aldığı için herhangi bir estetik görünüme de etki etmiyor. Ameliyat sonrasında işitmeyi engelleyen bir durum meydana gelmemesi halinde çocuk kulağını rahat bir şekilde kullanmaya devam edebiliyor.

NE? NASIL?  En Doğru Diş Fırçalama Tekniği! Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Bebeklerde Kepçe Kulak Sebebi Nedir?

Estetik ve plastik cerrahi doktorlarına göre kulak kıkırdağının şekillenmesi henüz anne karnında iken tamamlanmaktadır.

Kepçe kulağa neden olan etmenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulak kepçesinin kıvrımında yetersizlik olması
  • Kulak kıkırdak yapısının aşırı biçimde gelişmiş olması
  • Kulak bölgesine alınan darbe sonucunda kıkırdağın belli oranda zarar görmesi
  • Genetik nedenlerden dolayı

Gibi nedenlere dayanarak henüz bebek iken kepçe kulak sorunu meydana gelmektedir. Bu durumu engellemek her ne kadar zor olsa da kepçe kulak olduktan sonra bazı tedavi yöntem ve şekilleri mevcuttur. Bu yöntemlerden size en uygun olanını seçerek kepçe kulak yapısını düzeltmeniz mümkündür. Bebeklerde kepçe kulak ameliyat ile düzelebileceği gibi bazı durumlarda kendiliğinden de düzelmesi söz konusu olabilir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Yapısı Nasıl Önlenebilir?

Kulak, burun, boğaz uzmanları genel olarak kepçe ulağın bebekken önlenebilmesi için erken hareket etmek gerektiğini belirtmektedir. Yani yeni doğmuş bebekte kepçe kulak var ise ona göre erken şekilde önlem almak gerekmektedir. Kepçe kulak sendromu genel olarak bebek doğdu andan itibaren anlaşılabilir. Kulak kepçesi bebeklere anne tarafından geçmektedir. Bu nedenle henüz yeni doğan bebeklerde kepçe kulak sendromu var ise kulağına ilk 3 ay için geçerli olan bandaj sarma yöntemi ile düzeltilebilir. Bu yüzden kepçe kulak durumunda bilinçli olmak ve erken tedavi uygulamak oldukça büyük önem arz etmektedir.

NE? NASIL?  Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Bebeklerde Meydana Gelen Kepçe Kulak Kendiliğinden Düzelir Mi?

Doğum sonrasın bebeğin kulağına bandaj sarılarak uyutulur ise ve genel olarak bandajlı şekilde durursa düzelme ihtimali yüksek görülmektedir. Fakat çocuğun yaşı 3 ile 4 civarına gelene kadar kepçe kulak sendromuna herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmazsa kepçe kulak tedavisi için ameliyat kaçınılmaz bir son olmaktadır. Bebeklerde ortalama olarak 3-4 yaşına kadar kulak gelişimi olduğu için bu yaşlarda kulağa uygulanacak her türlü etkili pozisyon ve durumlar oldukça önem arz etmektedir. Özellikle 3-4 yaşına gelen kadar ameliyatsız tedavi yöntemlerini uygulayarak bebeğin kepçe kulağını tedavi edebilmeniz mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Olabilmek İçin En İdeal Yaş Kaçtır?

Ameliyat olmak zaten zorunlu olmadığı durumlarda bebekken oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatları da tıpkı diğerleri gibi bebekken olunmayan ameliyatlar arasında yer alır. Kepçe kulak ameliyatı olabilmek için çocuğun gelmesi gereken ya 4 ile 5 yaşları olmalıdır. Bu yaşlara gelen çocuklarda uygulanan tüm yöntemler kepçe kulak tedavisi için tepki vermezse son olarak ameliyat yöntemi uygulanır. Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiğinde kepçe kulak sendromu var ise tedaviye başlanıyor. Ameliyat ise 6 mümkünse 6 yaşında yapılıyor.

NE? NASIL?  Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Bebeklerde Kepçe Kulak Bant Kullanımı Nasıldır?

Bebeklerde doğdukları andan itibaren kepçe kulak sendromu var ise, doğdukları andan 3 yaşına kadar kulak bandı kullanımı yapabilirler. Kepçe kulaklar için geliştirilmiş olan bantlar özellikle bu yaş aralığında oldukça etkilidir ve tedavi için büyük önem taşımaktadır. Kepçe kulak tedavisi için kulak bandı kullanmadan önce doktorunuza da başvurmanız ve doktorunuz tarafından verilecek olan bilgiyi almanız gerekmektedir. Kulak bantları kepçe kulak yapısının eskiye dönmesini ve doğal görünüme sahip olmasını sağlar. Doktorunuzun da izni ile dilediğiniz eczaneden veya medikal ürünler satan yerlerden bebeğiniz için kulak bandını kolay bir şekilde temin etmeniz mümkündür.

Bebeklerin Kepçe Kulakları Hakkında Bilgi

Yeni doğan bebeklerde ortalama olarak %25-%30 oranında kepçe kulak görülmektedir. Dış kulak kısmında görülen bu şekil bozukluğu büyük bir sorun arz etmese de yine de çocuğun gelişimi için psikolojisini etkileyen bir durum olarak karşıya gelmektedir. Kepçe kulak sonucunda çocuklarda kaygı bozukluğu, öz güven eksikliği gibi birçok sorun meydana gelmektedir.