Bebeklerde özellikle yeni doğan bebeklerde ilk 4 ay gaz problemi olmaktadır. Bazı bebekler de ağlama nöbetleri şeklinde olmaktadır. Hele ilk kez bebek sahibi olduysanız bu korkmanıza sebep olabilir. Peki, bebeklerde gaz problemi ve öneriler nedir?

Gaz Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Annenin bebeğe gaz yapabilecek yiyecekleri tüketmesi bu sorunun başında gelmektedir. Brokoli, karnabahar, kuru baklagiller, lahana, turp, çikolata, soğuk içilen tüm içecekler, baharatlı yiyecekler gibi gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaları bebekte gaz olmamasını sağlayacaktır. Bol bol su içmeleri tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında annenin stresli olması, kötü bir gebelik geçirmesi, üzgün olması bebekte gaz olmasının faktörlerinden olduğu söylenmektedir. Anne papatya, rezene gibi çaylar tüketebilir. Günde bir kereyi geçmeden tüketmesi iyi olacaktır.

Bir diğer neden de bebeği emzirirken pozisyonun yanlış olmasıdır. Bebek yanlış tutulduğunda süt emmek yerine hava yutacaktır. Bu da bebekte çok fazla gaz birikmesine neden olmaktadır. Emzirdikten sonra mutlaka gazını almanız gerekmektedir.

NE? NASIL?  Embriyo transferi kaçıncı günde yapılmalıdır?

Yoksa çocuk tekrar emerken hem zorlanır hem de gazın yarattığı sancı ile çok ağlar. Genellikle 4. aydan sonra bebekler gazlarını rahatlıkla çıkarmaya başlarlar.

İzleyin: Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır; bu durumda ne yapmak gerekir?

Gazını Problemini Çözmek için Neler Yapılabilir?

  • Mutlaka beslendikten sonra gazını çıkartmalısınız.
  • Karnına ve sırtına yumuşak hareketlerle daire şeklinde masaj yapabilirsiniz. Masaja başladığınız da ağlaması artıyor ise korkmayın. Siz masaja başladığınızda gaz sancısı artacaktır. Gazını çıkarttığında biraz daha devam edin.
  • Karnına ılık havlu koyabilirsiniz. Ilık bir banyo yaptırarak banyo esnasında karnına masaj yapabilirsiniz.
  • Kucağınıza alarak omzunuza yatırdığınız halde çok hafif hafif zıplatarak gezdirebilirsiniz.
  • Bacaklarını çok hafif hareketlerle karnına doğru itebilirsiniz.
  • Eğer bunlara rağmen susmuyor ise arabanız varsa dolaşmaya çıkabilirsiniz. Bebekler araç seslerini ve giderken sallandıkları için rahat edebilirler.
  • Ilık bir odada ışıklar kapalıyken kalbinize yakın olarak kucağınıza yatırarak sarılarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çok garip ama kurutma makinesi sesi bebeğinizi sakinleştirebilir ve hatta uyumasını sağlayabilir. Anne karnındaki sese çok benzediği için sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Uykusunda gazını çok daha rahat çıkarabilir.

A doctor examining a naked baby’s reflexes.

Mama İçen Bebeklerde Gaz Daha mı Çok Olur?

Mama ve anne sütü arasında fark yoktur. İkisi de aynı oranda gaz yapabilir.

NE? NASIL?  Korona Karantina Süresi Değişti ! Kaç Güne Düştü ?

Gazını çıkartması için her yolu denediyseniz ve ağlama nöbeti çok uzadıysa bir doktora başvurabilirsiniz. Gaz için etkili olan damla veya şurup ile gazını çıkartması için doktorunuz tavsiyede bulunabilir.