Özellikle ilk defa hamile kalanlar ile ilk defa anne olanlar, bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalı sorusunu yaygın olarak soruyorlar. Yeni doğum yapmış olan annelerin, bebeklerinin aç kalmaması ve gelişmesi için mutlaka düzenli ve doğru bir şekilde emzirmesi gerekmektedir. Uzmanlar, en az altı ay ve mümkünse iki yıla kadar çocuğun emzirilmesini önermektedir.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne sütü, bir bebek için ihtiyaç duyulan tüm vitamin, mineral ve hormonları barındırmaktadır. Yeni doğmuş bebekler için en doğal ve ideal besin kaynağı anne sütüdür. Bebekler için hazmı kolay olan anne sütü, başta kabızlık ve karın ağrısı olmak üzere, sindirim sisteminde hiçbir sorun oluşturmaz. Ayrıca masrafsız olan bu muhteşem besin, aile bütçesine de katkı sağlamaktadır.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirmek, sadece bebeğin karnının doymasını sağlamak değildir. Emzirmenin bebek için birçok faydası bulunmaktadır.

Bu faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bebeğin birçok kronik ve akut hastalıklara yakalanma risklerini azaltır.
 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Görme duyusunu kuvvetlendirir ve konuşmasının daha hızlı gelişmesini sağlar.
 • Anne sütündeki tat değişiklikleri, bebeğin değişik tatları algılamasında yardımcı olur.
 • Bebekte fiziksel gelişimin yanı sıra, zeka ve ruhsal gelişimlere de katkı sağlar.
 • İleri yaşlarda oluşabilecek dikkat azalması sorunun engellenmesine yardımcı olur.
 • Çene ve diş yapılarının, daha sağlıklı ve düzgün gelişmesine katkı sağlar.
 • Anne sütünün içeriğinde bulunan büyüme hormonları sayesinde, bebeğin organ gelişimleri ve büyümesi daha sağlıklı olur.
 • Bebeği, yaygın olarak rastlanan sarılık hastalığından koruma özelliği de bulunmaktadır.
NE? NASIL?  Yenidoğan bebeklerde nelere dikkat edilmelidir?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, sonraki yaşlarda görülen kalp rahatsızlık oranları oldukça düşmektedir. Ayrıca, anne sütünün bebeğin daha stressiz ve uysal bir karaktere sahip olmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

İzleyin: İlk 6 ay bebekleri emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Emzirme, bebek için olduğu kadar, anne için de birçok fayda ağlar.

Emzirmenin anneye faydaları şu şekildedir;

 • Emziren annelerin başta göğüs ve rahim içi kanseri olmak üzere, birçok kansere yakalanma riski azalmaktadır.
 • İleri yaşlarda sıklıkla karşılaşılan, kemik erimesi hastalığından korunmaya katkı sağlar.
 • Emzirme, uterusu daha çabuk eski haline döndürür ve bu sayede anneyi anemi ve aşırı kan kaybı sorunlarından korur.
 • Hamilelik esnasında alınmış olan kiloların daha hızlı ve düzenli olarak verilmesini sağlar.
 • Hamilelik esnasında büyüyen rahim, bir daha eski haline kavuşamamaktadır. Emzirme, rahimin küçülmesine yardımcı olan, en önemli faktördür.
 • Şeker hastalığı olan annelerin, insülin ihtiyaçlarının azalmasına yardımcı olur.
 • Annelik duygusunun daha hızlı gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca, anneler için sakinleştirici görevi de görür. Her emzirmeden sonra anneler, daha huzurlu ve sakin olurlar.

Emziren anneler ile bebekleri arasında, daha yakın bir ilişki kurulabilmektedir. Bu da, bebeğin bakımı ve büyütülmesinde, anneye önemli avantajlar sağlamaktadır.

NE? NASIL?  Çocuklara Karşı Nasıl Davranmalıyız?

Yeni Doğan Bebekler, Ne Zaman Emzirilmeye Başlanmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin, doğumdan sonraki 30 dakika içinde beslenmesi gerekmektedir. Yeni doğum yapmış olan annelerde sütün tam olarak gelmesi, 2 ile 3 gün sürebilmektedir. Bu süre zarfında daha şeffaf ve sıvımsı bir süt salgılanmaktadır. Bu salgı bebeğin emme tekrarları ile daha çabuk süte dönüşmektedir. Sorunlu doğum ve sezaryenle doğum yapan annelerde süt salgılanması, normal doğuma oranla daha geç sürelerde gerçekleşebilmektedir. Bebekte emme refleksinin gelişmesi ve sindirim sisteminin çalışması için, emzirmeye erken başlanması önem arz etmektedir.

Bebekler Hangi Sıklıkla Emzirilmelidir?

Bebeklerin emzirilme sıklığı, anne sütünün miktar ve doyuruculuğu ile bebeğin yaşı ve gelişimine bağlı olarak değişmektedir. Yeni doğan bebeklerde bu süre normal olarak iki saat civarında gerçekleşmektedir. Bu da günde ortalama 10 ile 12 defa emzirmeye karşılık gelmektedir.

İlk iki ay boyunca, bebek emmeyi tam olarak yapamadığından emzirme süreleri daha sık olmaktadır. Yeni doğan bebekler, genellikle ilk iki ay boyunca her emzirmede 50 ml süt emerken, üç aydan sonra bu miktar 150 ml civarında olmaktadır. İki aydan sonra ise, bebekler emzirme esnasında daha iyi beslendiği için, bu süreler daha uzun aralıklarla olmaktadır. Bebekler genellikle altı aydan sonra, ek gıdalar almaya başladığından, emzirilme sürelerinin aralıkları daha da uzayacaktır.

Bebeklerin her ağladığında emzirilmesi doğru bir uygulama olarak kabul edilmemektedir. Öncelikle ağlayan bebeğin herhangi bir sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır. Herhangi bir sorun tespit edilmemiş ve bebek yeni beslenmemişse emzirilmelidir.

NE? NASIL?  Anne karnında tarama testleri nasıl yapılır?

Bebeklerin emzirilme sıklıkları, genel olarak şu şekilde belirtilmektedir;

 • İlk bir aya kadar, günde 10 ile 12 defalık sıklıklarla
 • Bir ile üç ay arası, 6 ile 10 defalık sıklıklarla
 • Üç ile altı ay arası, 4 ile 8 defalık sıklıklarla
 • Altı aylıktan sonra ise, 4 ile 6 defalık sıklıklarla

Emzirme sıklıklarının, bebeklerinin kilo ve gelişimlerine uygun olması gerekmektedir. Yeni doğan bebekler, çay bardağından daha küçük bir mideye sahip olduklarından, daha çabuk acıkırlar ve daha sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Bebeklerin Gece Emzirilmesi

Yeni doğan bebekler, özellikle iki ay civarında gece uyanarak emmek isteyebilirler. Bu süre zarfında yeterli miktarda emzirme yapılmalıdır. Bebeklerin kendisi uyanmasa da, ilk dört aya kadar, uyandırılarak 2 ile 3 saatte bir emzirilmelidir. Gece emzirme sonucunda bebeklerin uykusunun bölüneceği ve daha zor uykuya dalabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle de, dört aydan sonra gece emzirme sıklığı iki civarına düşürülmeli, altı aydan sonra ise bırakılmalıdır.

Diğer Hususlar

Bebeklerin beslenmesi ve gelişimleri, mutlaka bir uzman takibinde olmalıdır. Bebekler her meme için en fazla 10 dakika civarında emzirilmeli, emzirme süresi iki meme için de eşit olmalıdır. Gece uyanmasın diye, uykudan önce aşırı emzirme yapılmamalıdır. Her emzirme öncesi meme ve başları mutlaka temizlenmelidir. Emzirme esnasında bebek düzgün pozisyonlarda bulunmalıdır.