Bebeklerin motor ve kas gelişimlerine destek sağlayarak onların daha rahat ve güvende hissetmesine, gaz sancısı ve kolik benzeri sorunların çözüme kavuşması hususunda sağladığı destek yadsınamayacak oranda olan Bebek SPA’sı Türkiye’de de revaçta olan bir hizmet olmaktadır. O halde, suyun şifa veren kuvvetinden doğmuş olan bebek SPA ve hidroterapi nedir? Faydaları nelerdir?

Bebek SPA Ne Anlama Gelmektedir? Faydaları Nelerdir?

Açılımı Sanitas Per Aquam olan SPA’nın, dilimizdeki karşılığı suyla gelen sağlıktır. Bebek SPA bilhassa Avrupa kıtası ve Amerika kıtasında yaygın olan, gerek annenin gerekse bebeğin faydalanabileceği bir faaliyettir. SPA denilince zihinlerde biz yetişkin bireylerdekine benzer su ve masaj uygulaması canlanmaktadır. Bebekler adına da bundan hiçbir farkı olmayan bir uygulama geçerlidir. Bebekler öncelikli olarak bünyeleriyle uyumlu ölçeklerdeki hidroterapi havuzlarına alınmaktadırlar. Burada motor ve kas gelişimlerini kuvvetlendirecek egzersizler de yapılmaktadır. Akabinde bebek masajı uzmanları eliyle yapılan masajla rahatlatılmaktadırlar.

NE? NASIL?  İştahsız çocuklara ne yapmalısınız?

Video: Bebek Masajı ve Hidroterapi – Alin’in SPA’da Masaj ve Jakuzi Keyfi

Peki, bebek SPA’nın faydaları nelerdir?

  • Suyun dinginleştirici kuvveti bebeklere rahatlık kazandırırken bu sayede annelerde sosyalleşme olanağı bulmaktadırlar.
  • Düzenli bir şekilde uygulandığında bebeklerin motor kabiliyetlerinde ve kas gücünde ayırt edilir bir gelişme olmaktadır.

Bununla birlikte kolik ağrılar ve gaz sancıları minimuma indirilmektedir.

Hidroterapi Ne Anlama Gelmektedir? Faydaları Nelerdir?

Hidroterapi, bebeğin hem fiziksel hem de mental gelişimine destek sağlayan bir hizmet olarak tanımlanmaktadır. Hidroterapi uygulaması dâhilinde bebekler boyun simidiyle beraber belirli bir sıcaklıkta en uygun hale getirilmiş jakuzilerde sağlıklı bir biçimde vakit geçirebilmektedirler. Peki, hidroterapinin yararları nelerdir?

Jakuzilerde yer alan hava baloncukları bebeklerin fiziksel gelişimlerine desteklemektedir. Bu eylem, profesyoneller tarafından da desteklenmekte olan bir gerçektir.

Bebeklerin mental ve motor kabiliyetlerinin gelişimini desteklemektedir. Bu da bebeklerin çok daha kontrollü ve bilinçli davranış sergilemelerine yardımcı olmaktadır. Bebeğin kas ve beyin gelişimi bu organları ne sıklıkla hareket ettirdiğiyle alakalıdır.

NE? NASIL?  Bebek emmeyi redediyorsa ne yapılmalıdır?

Suyun göğüs kafesi üzerine uygulamış olduğu kuvvet, göğüs kaslarını ve akciğerlerin yetisini kuvvetlendirerek arttırmaktadır. Bu da solunum sistemde görülecek her türlü gelişime yardımcı olmaktadır.

  • Balans ve eş güdümlü geliştirmektedir.
  • Hem kalp hem de dolaşım sisteminin devinimini sağlamaktadır.
  • Sinir sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır.
  • Bebeğin gerek sosyal gerekse psikolojik olarak gelişmesini desteklemektedir.
  • Ebeveyn ile bebek arasındaki bağı güçlendirmektedir.
  • Bebeğin öz güveninde, özgürlüğünde artış olmasını sağlamaktadır

Bunun yanı sıra beslenme, gaz ve uyku problemlerini düzene sokmaktadır.

Bebek SPA’sı Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Bebeklerde hiçbir fizyolojik problem bulunmuyorsa, mesela; kas rahatsızlığı, kolik ya da kabızlık ve benzeri bir hastalık yoksa haftada bir kez bebek SPA kurumlarına uğranması gerektiği belirtilmektedir. Bu terapi, bebeğin gelişme ağrıları, mental ve kas gelişimi adına son derece mühimdir.

Bunun yanı sıra bebeklerin sosyallik kazanmasına ve sağlıklı bir şekilde büyümesine de destek vermektedir. Düzenli bir şekilde yapılan masaj ve hidroterapi, bebeklerin uyku hallerine destek sağlamaktadır. Diş ağrısı yaşadıkları dönemlerde ise bebeklerin ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bebeğin gelişimi adına ayda en az iki sefer yapılması gereken bir uygulama olan hidroterapinin özellikle 0 ila 1 yaş bebekler için birçok katkısı vardır.

NE? NASIL?  Bebeklerin saçları ne zaman kesilir?

Hidroterapi seansları her bir bebeğe özel olacak şekilde yapılması gerekli olan bir uygulamadır. Netice olarak bu hususta öncelik bebeklere sağlıklı ve bununla bağlantılı olarak temiz bir ortam oluşturmaktır. Jakuziler terapi uygulanan her bebeğin ardından tamamen boşaltılması ve içerisinin detaylı bir temizliği yapılarak yeni gelecek olan bebek için başka su doldurulması gerekmektedir.