Annelerin en ciddi sorunlarından biri de bebeklerini nasıl uyutacakları. Çoğunlukla ilk aylarda bebeğin yeni dünyaya adaptasyonu süreci anne babalar için biraz zorlayıcı olabiliyor. Uyumada güçlük çeken bebeğinizi  elektrikli süpürge gibi cihazların sesleriyle uyutulmaya çalışılmak sağlıklı mıdır?

Bilindiği üzere süpürge sesi ya da saç kurutma makinesi sesi, çocuk uyuturken kullanılan yöntemlerden biridir.

İzleyin: Bebeklerin uyuması için elektrik süpürgesi sesi

Anneler yukarıdaki videoda sesi duyan avaz avaz bağırarak ağlayan bebeklerin bir anda mışıl mışıl uymaya başlladığını söylüyor. Bir çok anne bunun  zararı olmayacağı bir uygulama olduğunu düşünse de, uzmanlar bu görüşün tam tersini savunmaktadır.  Anne karnında bebek kesinlikle sessiz bir ortamda bulunmamaktadır. Anne vücudu içinde bir çok ses bebeğin gürültü duymasına neden olur. Bu yüzden bazı bebekler doğumdan sonra da by gürültülü ortamı arayabilirler. Bu rutin ses sayesinde çevredeki diğer sesleri bastırılır. Böylece bebeği bir sakinleştirir.

NE? NASIL?  Yenidoğan bebeklerde nelere dikkat edilmelidir?

Bu sesler beyin gelişimini geciktirebilir

Science dergisinde yayınlanan makaleye göre elektrik süpürgesi gürültüsü ile bebekleri uyutmak son derece sakıncalıdır.  Makalede, makine seslerinin bebeklerin beyin gelişimini geciktirdiği de açıklandı.  Gürültülü ortam bebeğin işitme duyusuna ve zihnine zarar verebilir. Ayrıca saç kurutma makinesi gibi makineler kullanıldığında yoğun ve doğrudan elektromanyetik radyasyon yaydığı ve bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediği sonucuna da varılabilir.

Bu nedenlerden dolayı bebeğinizi sesiz bir ortamda uyutmak, bebeğin ruh ve beden sağlığı açısından çok daha yararlı olacaktır.