Bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar geçmişten günümüze kadar aktarılan bilgi ve çevre yönlendirmeleri sayesinde bazı ebeveynler tarafından uygulanmaktadır. Ancak bu doğru bilinen yanlışlar, zaman zaman aileleri zor duruma düşürebilir.

Bu yanlışlardan bazıları ise şunlardır:

Bebek 40 Günlük Olana Kadar Dışarı Çıkılmaz

Annenin ve bebeğin kırk gün boyunca dışarı çıkmaması geleneksel olan bir uygulamadır. Asılında anne ve bebek kendini toparladıktan ve emme aralıkları belirli bir düzene girdikten sonra rahatlıkla dışarıya çıkabilirler. Açık havada gezinmek bebek ve anne için her açıdan iyidir. Ancak kapalı ve kalabalık olan ortamlardan kaçınılmalıdır.

Bunun yanında rüzgarda kalmamalı ve hava aşırı sıcaksa da dışarıda daha az vakit geçirilmelidir. Güneşli havalarda dışarıda kalma süresi 10-15 dakika şeklinde başlanarak ilerleyen zamanlarda ise bir saate çıkarılabilir. Fakat yeni doğmuş bebeği uzun saatler boyunca dışarıda tutmak bebeği hasta edebilir.

NE? NASIL?  Anne karnında tarama testleri nasıl yapılır?

İzleyin: Yeni Anne Babanın Öğrenmesi Gereken 10 Bebek Bakım Becerisi

Göbek Düşüne Kadar Banyo Yapılmaz

Yeni doğan bir bebeğin göbeğinin banyoda ıslatılması göbeğin düşmesini geciktirdiği gibi bebeğin uygun olmayan koşullarda da banyo yaptırılması mikrop kapmasına neden olabilir. Bu nedenle de göbek düşünceye kadar da banyo önerilmez. Fakat koşullar uygunsa banyo yaptırılmasında da sakınca yoktur.

Bebeğin banyo yaptırılması konusunda uygulanacak olan adımlar ise şöyledir:

  • Bebeğin göbeği banyo sonrasında steril bir gazlı bez ile silinmeli ve açık bir şekilde bırakılarak kuru kalması da sağlanmalıdır.
  • Yıkama konusunda kuşkuda kalınırsa da silme tarzında da banyo yaptırılabilir ya da poposu ve başı yıkanarak gövdesi silinebilir.
  • Bebeğin göbek çevresinde akıntı, kızarıklık, kötü koku ya da kanama gözlenirse de mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Bu öneriler bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi için çok gereklidir.

NE? NASIL?  Bebeklere gaz masajı nasıl yapılır?

Şekerli Su Sarılığa İyi Gelir

Yaklaşık olarak 50 yıl öncesinde şekerli su verildiğinde bebeklerin sarılık olmayacağı ya da daha hafif bir sarılık geçireceği inancı vardı. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda, şekerli suyun hiçbir faydası olmadığı gibi zararlı olduğu da ortaya çıkmıştır. Anne sütüyle beslenen bir bebeğe su verilmesi anne sütünün yararlılığını azaltmasına neden olur. Bu nedenle de anne sütüyle beslenen bebeğe su verilmesi doğru değildir.

Hıçkırık Tutan Bebeğe Su Verilir

Yeni doğan bebeklerdeki mide kapasitesi oldukça küçüktür. Emme esnasında mide dolarak gerilmeye başlayınca da diyafram uyarılır ve bebeklerde hıçkırık başlayabilir. Bu durumda bebeğin tekrar emzirilmesi ya da kaşık ile anne sütü verilmesi çok iyi gelir.