Ebeveynlerin bilmesi gereken önemli bir konu, bebeğinizin bağışıklığını makyajla güçlendirin konusudur. Bireyler, bebeklerin daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla neler yapabilir, neler kullanmalıdır, nasıl bir uygulama yapılmalıdır, gibi soruların cevabını bilmelidir.

Bebeğin Bağışıklığı Masajla Güçlenir Mi?

Nasıl ki yetişkinlerde ve çocuklarda spor yapılarak bağışıklık sisteminin daha güçlü olması sağlanıyorsa, bebeklerde de bu durum masajla sağlanabilir. Yetişkinlerde olan spor ile, bebeklere yapılacak olan belirli masajlar aynı işlevi görüyor, demek yerinde olacaktır. Bu işlemlerin nasıl yapılması gerektiğini bilmek, neleri kullanmak gerektiğini bilmek, gibi konular da uygulama kadar önem taşır.

İzleyin: Yeni Doğan Bebeğe Yapılacak Masajlar

Bebeğin Bağışıklığını Masajla Güçlendirmek İçin Neler Gerekir?

Bebeklerde kullanılabilecek pek fazla ürün çeşidi bulunmayabilir. Çünkü en doğal ve cilde zarar vermeyen ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Gerekenler:

  • Masaj yapılacak olan alan
  • Masajda kullanılmak üzere; maya, bebek yağı
  • Özel olarak alınan taşlar (isteğe bağlı olarak)
NE? NASIL?  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Kullanılması gereken malzemeler bu şekilde ifade edilebilir.

Malzemelerden ziyade, yapılacak olan uygulama ile bağışıklığın güçlendirilmesi sağlanır. Kullanılacak olan malzemeler yalnızca cildin korunmasına yöneliktir.

Bebeğin Bağışıklığını Güçlendirecek Olan Masaj Uygulamaları Nelerdir?

Bebeğin bağışıklığını güçlendirecek masaj için, ilk olarak bebeğin rahat bir alana yatırılması gerekir. Yüz üstü veya sırt üstü fark etmez olmakla birlikte, yüz üstü yatırılarak masaja başlanmasında fayda vardır.

İlk olarak ılık su ile hazırlanan az miktarda maya ele alınarak sırt kısmından itibaren ovalama hareketleri ile bebeğin sırtına uygulanır. Daha sonra bacaklara ve ayaklara, kollara ve ellere doğru uygulamalar yapılır. Bu işlem esnasında daima ovalama hareketleri tercih edilir. Daha sonra, sırt kısımlarında kürek kemiklerine doğru olan yerlere bebeğin canını acıtmayacak şekilde uygulamalar yapılır.

El ve ayakların hareketi sağlanarak normal masaj uygulamaları yapılır. Aynı işlem, maya yerine bebek yağı ile de yapılabilir. Her ikisinin de farklı faydaları olmakla birlikte, maya genel olarak daha sağlıklıdır.

NE? NASIL?  Bebek SPA ve hidroterapi nedir?

Bebeğin Bağışıklığını Güçlendirecek Olan Masajlarda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bebek vücudu, yetişkin bireylerin vücuduna oranla çok daha hassastır. Kemik sayısının fazla olması, kemiklerin gereğinden daha hassas olmasına bağlı olarak; yapılacak olan yanlış uygulamalar sonucunda kırıklar oluşabilir. Bu durum hemen iskelet yapısının bozulmasına hem de bebeğin acı çekmesine neden olur. Bu sebeple çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bunun yanı sıra, kullanılacak olan ürün içeriklerine dikkat edilerek, bebeğe zarar veren ürünlerden uzak durulması sağlanmalıdır.