Bebeğinizi anne karnında doğuma hazırlayın önerisi için uygulanabilecek olan adımlar şunlardır:

  • Klasik müzik dinleyin.
  • Bebeğinizle konuşun.
  • Yoga egzersizleri yapın.
  • Dans edin.
  • Uygun yatış pozisyonunda uyuyun.

Bu tür alışkanlıklar, bebekler ve anne adayları üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Gebelikte Klasik Müzik Dinleyin

Gebeliğin 4’üncü ayı ile birlikte bebek bulunduğu ortamdaki tüm sesleri duymaya başlar. Ayrıca 24’üncü haftadan sonra da dış ortamdaki sesleri duyar.

Gebelik döneminde klasik müzik dinlemek, bebeğin yatışmasını ve gevşemesini sağlar. Bunun yanında bebek doğduktan sonra klasik müzik dinlediğinde de kendini anne karnında olduğu gibi güvende hissedecektir. Bu durum da onun sakinleşmesine yol açacaktır.

Ayrıca klasik müzik dinletilmiş olan bebeklerin sosyal yönlerinin geliştiği ve matematik zekasının da daha iyi olduğu bilinmektedir. Doğum öncesinde klasik müzik dinlemek aynı zamanda anne adayında oluşan stres ve korkuyu azaltarak bebeği doğuma karşı hazırlar.

NE? NASIL?  Bebeklerde pamukçuk belirtisi nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Seyredin: Hamileyken Nasıl Yatılır? Bebek Hangi Pozisyonda Mutlu Olur? 

Bebeğinizle Konuşun

32’inci haftadan itibaren bebek duyduğu sesleri hatırlar ve anneye bilinçli bir şekilde tepki vermeye baslar. Gebelik döneminde bebeğiniz ile çevre gürültüsünden çok uzak bir ortamda ve sakin bir ses tonu ile konuşun. Bu konuşma bebeğinizin sakinleşmesine ve yaşayacağı doğum stresini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olacaktır.

Yoga Egzersizleri Yapın

Yoga egzersizlerini genel olarak gebeliğin her döneminde uygulamak mümkündür. Yoga, gebelik döneminde oluşan sırt ağrısı, yorgunluk ve mide bulantısı şikayetlerini azaltarak anne adaylarının sakinleşmesine yardımcı olur. Yoga aynı zamanda doğum sırasında daha iyi bir şekilde nefes almayı, gücü, gerekli olan esnekliği ve motivasyonu sağlayarak da anne ve bebek için sağlıklı olan bir doğumun gerçekleşmesine önemli ölçüde yardımcı olur.

Bebeğinizle Birlikte Dans Edin

Dans ile ruhsal ve fiziksel gerginlikler azaltılabilir. Doğaçlama olarak yapılan danslarla bebeğinizi ve kendinizi şımartabilirsiniz. Dinlenme aralarında da doğmamış bebeğinizle konuşmak, bebeğin rahatlatması açısından da çok etkili olan bir yöntemdir.

NE? NASIL?  Ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Uygun Yatış Pozisyonunda Uyuyun

Gebeliğin 28’inci haftasından itibaren en rahat edilecek uyku pozisyonu ise sol yana doğru yatarak bacakların hafif bir şekilde karna çekilmesidir. Sol yana doğru yatarken sırtınızın arkasına da konulan özel yastıklar sizin rahat etmenizi sağlar.

Sol yan pozisyonla birlikte de bebeğe giden kan akışında artış meydana gelir. Bunun sonucunda da bebeğe daha fazla bir şekilde oksijen ve besin iletilir. Bu bakımdan doğum sancısı çekerken de annenin sola yatması, bebeği açısından daha yararlı olacaktır.