Anne ve babaların bebeğiniz için en iyi emziği nasıl seçebilirsiniz? Konusunda bilgi edinmeleri son derece önemli. Bebeklerin belli bir döneminde emzik kullanımları yoğun olmaktadır. Bu nedenle; emzik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler bilinmelidir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlar?

Emzik tercihiyle ilgili detaylara geçilmeden önce bir konuya değinilmelidir. Bebeklerde emzik kullanımına ne zaman başlanacağı konusu önemlidir.

  • Uzmanların açıklamalarına göre bebeğin ilk kırk günü bebeğe emzik verilmemelidir.
  • İlk kırk günlük süreç yeni doğan dönemidir.
  • Bu dönem için emzik önerilmez.
  • Konuyla ilgili her anne doktorundan daha detaylı bilgiler ve öneriler alabilir.

Bu noktada; en güvenilir ve sağlıklı bilgiyi uzman hekim verecektir.

Video: Emzik Nasıl Seçilir? Bebeğiniz için Emzik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Emzik Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emzik satın alınırken bilinçsizce tercihler yapılabilmektedir. Ancak; bebeğin sağlığı için öncelikle konuya dair bilgi edinilmesi gerekir. Bebeğin sağlığı için doğru bir emzik seçimi şarttır.

NE? NASIL?  Bebek emmeyi redediyorsa ne yapılmalıdır?

Emzik satın alırken ilk düşünülmesi gereken; bebeğin yaşıdır. Emzikler, bebeklerin yaş gruplarına göre satılmaktadır. Bunun yanı sıra; bebeğin fiziksel durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Fiziksel durumuna göre doktorla birlikte emzik seçimi yapılmalıdır. Bebeğin doktoru bebek için doğru emzik seçimi hakkında gerekli bilgiyi verecektir.

Delikli emzikler, önerilen emzik çeşitlerinden bir tanesidir. Bu emzik çeşitleri, rahat nefes almada kolaylık sağlar. Emzik bebeğin ağzındayken bebek rahat rahat nefes alabilir. Kapaklı emzikler tercih edilmesi önerilir. Açık emzikler, birçok yere temas edebilirler. Bu da hijyen açısından sakıncalı bir durumdur. Kapaklı emzikler, çok daha hijyeniktir. Kapağının olması emziğin saklanması açısından da hijyen sağlar.

Bu hususlara dikkat edilirse doğru tercihler yapılması mümkün olur. Aynı zamanda emzik çeşitlerinin ve bunların özelliklerinin bilinmesi de son derece önemli. Her ebeveynin bu konuda bilinçlenmesi gerekir.

NE? NASIL?  Çocuklar ameliyata nasıl hazırlanmalı?

Emzik Çeşitleri

Emzikler, farklı malzemelerden üretilebilmektedirler. Şekil olarak da çeşitlilik gösterirler. Dört ana gruba ayrılırlar. Burada hangi gruptan emzik alınması gerektiği yine uzman hekimle birlikte verilecek bir kararla belirlenir. Uzman hekim bebeğin genel ve özel durumlarını dikkate alarak gerekli yönlendirmeleri yapar.

Damaklı Emzikler

En sık tercih edilen emzik çeşitlerinden biridir. Bu emzik çeşitleri, bebeğin damak şeklini alır. Yani; bebeğin ağız yapısına hemen uyum sağlar. İleride emzikten kaynaklanabilecek sorunlar ortadan kalkar. Bu emzik sayesinde bebeğin ağzında hiçbir şekil bozukluğu olmaz.

Damaksız Emzikler

Bu emzik çeşitleri, yapı itibariyle anne memesini andırır. Bebeğin doğduğu andan itibaren bir yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Bir yaş itibari ile bu emziklerin kullanımı bırakılmalıdır. Zira, bir yaş sonrasında damaksız emzikler, bebeğin damağına baskı yapar. Bu baskı, damağa zarar verir. İlerleyen dönemlerde bebeğin ağız ve diş yapısında bir takım şekil bozukluklarına sebebiyet verir. Bir yaş itibari ile damaklı emzik kullanılması doğru olacaktır.

NE? NASIL?  Embriyo transferi kaçıncı günde yapılmalıdır?

Silikon Emzikler

Tatsız, yumuşak, kokusuz ve pürüzsüz emzik çeşitleridir. Taşıdığı bu özelliklerle silikon emzikler, bebeklerin kolayca alıştığı çeşitlerdendir. Diğer bir özellikleri ise yüksek sıcaklığa karşı olan dayanıklılıklarıdır. Bu emzik çeşidi kaynar suda sterilize edilebilir.

Kauçuk Emzikler

Tamamen doğal kauçuktan üretilen emzik çeşitleridir. Yeni diş çıkarmaya başlayan bebeklerin ısırma eğilimleri çok fazladır. Bundan dolayı uzmanlar bu süreç için kauçuk emzik önermektedir. Kauçuk emziklerde kaynar suda sterilize edilebilir.

Emzikler Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Bilindiği gibi emziklerin belli aralıklarla değiştirilmesi yani yenilenmesi gerekmektedir. Elbette, emzik kullanımının sıklığına bağlı olarak da bu süre değişebilmektedir. Emzik değiştirme süresi, uzmanlar tarafından yaklaşık olarak iki ya da üç ay olarak belirtilmektedir.