İlerleyen teknoloji ile beraber teknoloji kullanımında da ciddi bir artış söz konusu olmuştur ve bu artış anneler teknolojiyi nasıl kullanmalıdır? sorusunu beraberinde getirmektedir.  Anneler, çocukların örnek aldığı ve devamlı yeni şeyler öğrendiği bireylerdir. Anneler çocukların, ilk öğretmenleridir. Çocukların sürekli olarak örnek aldığı bu bireyler, sürekli olarak dikkatli adımlar atmak zorundadır. En başta ise teknolojiyi düzgün bir şekilde değerlendirip, çocuklarına bunu aşılamaları gerekmektedir.

Anneler Nasıl Teknoloji Kullanmalıdır?

Anneler teknolojiyi çocuklarını düşünerek kullanmaları gerekmektedir. Annelerin her zaman öğrencisi olan çocuklara, teknoloji bağımlılığını aşılamak yerine, teknolojinin faydalarından yararlanmayı aşılaması gerekmektedir. Anneler teknolojiyi şu şekilde kullanmalıdır;

– Belirli saat aralıkları ile.

– Sürekli araştırmalar yaparak.

– Belgesel tarzı eğitici videolar izleyerek.

– Gündem ve siyaset takip ederek.

– İnternetten faydalanarak dil öğrenerek.

– Şehirler ve ülkeler hakkında araştırmalar yaparak.

Annelerin bu şekilde teknolojiyi kullanmaları, çocuklarını doğru yönde ilerletecektir. Sürekli olarak teknolojiyi kullanan kişilerin çocuklarında, bir süre sonra hırçınlaşma ve öz güven kaybı oluşmaya başlamaktadır.

NE? NASIL?  Notebook (dizüstü bilgisayar) klavyesi nasıl temizlenir?

İzleyin: Annelerin Şarjları Asla Bitmez | Mom’s Batteries Never Die | 2015 | Teknolojik Anneler | TEDxReset

Teknoloji Ve Anneler

günümüzün en büyük problemi olan teknoloji bağımlılığı, insanları gerçek hayattan uzaklaştırmaktadır. Bu sebepten dolayı, çoğu yuva dağılıyor. Hatta bazı çocuklar ilgisizlikten dolayı fazla hiperaktif olabiliyor. Teknoloji bağımlısı anneler, çocuklarından uzak kalarak, çocukların ilgisiz bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı annelerin, teknolojiyi belirli saat aralıkları ile kullanmaları gerekmektedir.

Teknoloji Bağımlısı Anneler Ve Çocukları

Annelerin sürekli olarak teknolojiye bağlı kalmaları, çocuklar açısından kötü bir yola meydan vermektedir. Teknoloji bağımlısı annelerin çocuklarında, ilerleyen zamanlarda şu sorunlar meydana gelmeye başlamaktadır;

  • Öz güvensizlik
  • Teknoloji bağımlılığı
  • Derslerde düşüş ve tembellik
  • Şımarıklık
  • İlgisizlik
  • Bilgisizlik

Bu sorunların yaşanmaması için annelerin, daha dikkatli bir şekilde teknolojiyi kullanmaları gerekmektedir. Teknolojiye ayrılan zamanın kat kat fazlası çocuklara ayrılmalıdır. İlerleyen zamanlarda çocuklarda birçok sorun oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı annelerin, daha dikkatli adımlar atması gerekmektedir.

NE? NASIL?  Instagram geçmişinizi nasıl kontrol edersiniz?

Sonuç olarak çocuklar, annelerini örnek alırlar. Annelerin göre büyüyen çocuklar, anneleri gibi ilerleyen zamanlarda teknoloji bağımlısı olabilirler. Annelerin çocuklarına da zaman ayırmaları, onlara örnek davranışlarda bulunmaları gerekmektedir.

Belirli Saat Aralıklarıyla Teknoloji

Annelerin, teknoloji kullanımı esnasında çocuklarını unutmamaları gerekmektedir. Belirli saat aralıklarında teknoloji kullanan anneler, teknoloji bağımlısı olmazlar. Teknoloji bağımlısı olmayan anneler ise çocuklarına daha çok zaman ayırarak, çocuklarının düzgün bir şekilde gelişim göstermesini sağlamaktadır.

Teknoloji Ve Araştırma

Teknolojiyi kullanan annelerin, kullandıkları teknoloji ile kendilerini geliştirmeleri de gerekmektedir. Teknoloji ile kendilerini geliştiren anneler, çocuklarına daha iyi örnek olarak, çocuklarının da başarılı bir birey olmasını sağlamaktadır. Belirli saat aralıkları ile araştırma yapan anneler, daha sonra bu araştırmaları çocuklarına anlatarak, çocukların kendileri ile beraber bir şeyler öğrendiklerini fark edeceklerdir.

Ayrıca annelerin, televizyon gibi teknolojik aletleri kullanımında; belgesel, haber ve spor gibi yayınları izlemeleri gerekmektedir. Bu sebeple çocuklarında teknolojiyi, eğitilmek amaçlı kullanmaları sağlanmış olacaktır.

NE? NASIL?  Anne karnında tarama testleri nasıl yapılır?

Öz Güvensiz Nesil

Teknoloji bağımlısı annelerin çocuklarında en sık rastlanılan özellik, öz güvensiz olmalarıdır. Öz güvensiz yetişen çocuklar ileri ki zamanlarda kendilerine olan güvenlerini daha çok yitirmeye başlarlar. Öz güveni olmayan çocuklarda aşırı derece de, başarısızlık gözlenmektedir. Öz güvenli bir çocuk yetiştirmenin en temel yolu, teknolojiyi doğru ve düzgün bir şekilde kullanmaktadır. Böylelikle çocukların öz güvenli ve araştırmacı olmaları sağlanmaktadır.

Eğitim Amaçlı Teknoloji

Annelerin teknolojiyi kullanımı eğitim amaçlı olmalıdır. Bu sayede çocuklarında teknolojiyi eğitim amaçlı kullanmaları sağlanmış olur. Teknoloji ile bir şeyler öğrenen anneler, bu bilgileri çocuklarına aktararak, merak etme özelliklerini ve öğrenme isteklerini ortaya çıkarmaları gerekmektedir.